ایزوگام نوع BOF

ایزوگام نوع BOF ایزوگامی است که ماده اصلی آن قیر دمیده است و تلاش شده است با استفاده از مواد اولیه مرغوب و با استانداردهای رایج تولید شود و این نوع عایق رطوبتی نسبت به ایزوگام پلیمری دارای عمر کمتر و مقاومت پایین تری است. قیر دمیده درجه نرمی بیشتری دارد.

انواع قیر در تولیدات ایزوگام

در کارخانجات تولید ایزوگام و با تکیه بر دستگاه های موجود برای تولید انواع ایزوگام، از روش های مختلف و مواد اولیه در کیفیت های متفاوت برای تهیه ایزوگام استفاده می شود. این روش ها که عموما مورد تایید استاندارد و از کیفیت لازم نیز برخوردار است، مورد تائید دست اندرکاران امر ساخت و ساز و پروژه های عمرانی مختلف در مناطق قابل توجه ایران نیز هست. ایزوگام و عایق رطوبتی بر اساس قیر بکار رفته در آنها به دو دسته تقسیم می شوند:
دسته اول، تولیدات بر پایه قیر خالص و نمونه پالایشگاهی آن است که به ایزوگام پلیمری شهرت دارند و دسته دیگری که نیاز به فرایند و پروسه دیگری برای تولید قیر نیاز دارند به نام ایزوگام با قیر دمیده در بازار شناخته شده است.
تولید قیر دمیده در کارخانجات ایزوگام با دمیدن بخار آب به مازوت در مخازن مخصوصی است که به این ترتیب و در این فرایند، ناخالصی موجود در آن که عموما هیدروژن و اکسیژن های آزاد هستند تبدیل به قطرات آب شده و از آن جدا میشود. به این ترتیب قیر حاصل که همان قیر دمیده است برای استفاده در تولید ایزوگام آماده می شود.
در تولید ایزوگام از هر دو نوع استفاده می شود و مانعی در استفاده از آنها از نظر استاندارد وجود ندارد، اما ایزوگام تولید شده با قیر پلیمری و پالایشگاهی بدلیل تولید آن در مراکز با تکنولوژی بالا مانند پالایشگاه های نفت، از مرغوبیت و محبوبیت بیشتری در نزد عموم برخوردار است.
ترجیح بیشتر تولید کنندگان تمرکز روی استفاده از قیر پالایشگاهی را بدلیل هزینه بالای تولید و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده محصولات برداشته و برای فروش ایزوگام با قیمت پائین تر، به استفاده از قیر دمیده در تولیدات خود روی آورده اند.
تولید کنندگانی مانند شرکت ایزوگام هیرمان دلیجان با تولید ایزوگام پلیمری و استفاده از قیر خالص در تولید انواع ایزوگام، در عین افزایش قیمت محصولات خود، تمرکز را روی تولید محصولات با کیفیت قرار داده که نتیجه آن جلب اعتماد عموم مصرف کنندگان طی سالها فعالیت صادقانه بوده است.

تقسیم بندی ایزوگام بر اساس لایه های آن

از انواع تقسیم بندی ها در تولیدات بر اساس لایه های ایزوگام، می توانیم به انواع تک لایه، دو لایه، سه لایه و صادراتی اشاره ای مختصر داشته باشیم. در این دسته بندی وجود انواع تولیدات بر اساس نوع قیر و مواد اولیه موجود در آنها میتواند طیف وسیعی را در بر داشته باشد. مثلا ایزوگام تک لایه با قیر دمیده، ایزوگام تک لایه با قیر پلیمری، ایزوگام تک لایه با پلیمر وارداتی، ایزوگام تک لایه ضد ریشه و انواع دیگر که در این دسته بندی میتوان جای داد.
ایزوگام دولایه که اساس تولید آن، مصرف در مکان های خاص می باشد، برای استفاده در فضای باز و تحت تنش های جوی و حرارتی تولید شده اند. به همین ترتیب میتوان از این نوع ایزوگام در عایقکاری پشت بام، سقف سوله ها، تونلها، کانال های انتقال آب، استخرها، پارکینگ، و نقاط دیگر استفاده کرد.
به عنوان مثال می توانیم ایزوگام دو لایه طرح دار را که از قیر پلیمری در تولید خود بهره برده است در پشت بام و یا دیوارهای جانبی ساختمان ذکر کنیم که بطور مداوم و مستمر در معرض نور مستقیم خورشید و تغییرات مداوم دما و حتی در معرض طوفانهای شن و ریز گردها قرار دارند مورد استفاده قرار داد.
ایزوگام دولایه که علاوه بر قیر پلیمری از وجود لایه های پلی استر و تیشو در تولید خود بهره برده است را می توان بعنوان پر کاربرد ترین و محبوب ترین نوع ایزوگام نام برد که بیشترین خریداران را به خود جلب کرده است.
شرکت ها و کارخانجات بسیاری تولید ایزوگام را در اقصی نقاط ایران عزیز انجام می دهند اما تولیدات ایزوگام پلیمری در لایه ها و انواع آن در کارخانجات دلیجان حرف دیگری است.
تولیدات ایزوگام دلیجان با توجه به مواد اولیه با کیفیت و قیمت های مناسب تر، از جذابیت خرید بیشتری نزد مصرف کنندگان برخوردار است و با قدمت بالای تولید ایزوگام در دلیجان، حضور افراد با تجربه در این صنعت، تجهیزات و ماشین آلات به روز، به افزایش تولید تخصصی آنها منجر شده و در نتیجه نوآوری و ابتکار، گستردگی محصولات را بصورت پیش فرض در خود دارد.

ویژگیهای لایه های ایزوگام و تاثیر آن در قیمت

ایزوگام از لایه های پیدا و پنهان بسیاری تشکیل شده است، زمینه استفاده از مواد اولیه نا مرغوب و بدون کیفیت را دارد و تنها میتوان به آزمایشهای عینی و دستی و یا با اتکا به اعتبار و سابقه تولید کننده ایزوگام اکتفا نمود. لایه های ایزوگام که در معرض دید قرار دارند، بجز بسته بندی و فیلم روی ایزوگام الباقی در درون آن و مخفی می باشند.
یکی از این مواد که می تواند تاثیر فوق العاده ای روی کیفیت و در نتیجه قیمت ایزوگام تولیدی داشته باشد، نمد بکار رفته در ایزوگام است که با نام “تیشو” از آن یاد می شود.
تیشو در واقع نوعی نمد است که با الیاف بافته شده از نخ های مخصوص بصورت یک لایه نازک در آمده و به همراه پلی استر و در زمان ورود مواد اولیه به داخل سینی قیر مذاب تشکیل لایه ای را می دهند که در نهایت ما از آن به ایزوگام یاد می کنیم نمود پیدا میکند.
کیفیت تیشو می تواند در قابلیت انعطاف ایزوگام نقش حیاتی داشته باشد، همچنین تیشوی نامناسب و عاری از کیفیت در لحظه ورود به سینی قیر مذاب می تواند تحت تاثیر حرارت موجود در سینی دچار تغییر شده و در تولید لایه اصلی ایزوگام و کیفیت آن خلل وارد نماید.
نقش تیشو در ایزوگام  این است که لایه مقاومی را در برابر رطوبت ایجاد نماید و همچنین قابلیت انعطاف داشته باشد که بتوان در انتهای مراحل تولید آنرا بصورت رول در آورده و بسته بندی کنید.
لایه تیشوی مصرفی در تولید ایزوگام باید دارای مشخصه های قابل قبول باشد تا بتوان از آن در تولید استفاده کرد. یکی از این نکات این است که تیشو باید در تمام طول خود دارای سطح صاف و یک دست باشد تا موجب برآمدگی و یا فرو رفتگی در سطح ایزوگام نباشد.
مورد مهم دیگری که میتوان به آن اشاره نمود این است که تیشوی مورد مصرف باید دارای ضخامت یکسان در طول و عرض رول باشد. این آیتم آنقدر مهم است که ایزوگام تولیدی و استاندارد مورد نیاز برای آن میتواند با تیشوی غیر استاندارد از خط تولید خارج و خسارات مالی سنگین به تولید کننده وارد نماید.

مواد تشکیل دهنده ایزوگام دمیده

ایزوگام نوع BOF با موادی مانند قیر دمیده، تیشو، لایه پلی استر و همچنین لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون، پورد تالک و  پلاستیک پشت ایزوگام تشکیل شده است. تولید ایزوگام شامل مراحل مختلفی است اما تقریباً شباهت های زیادی در روال تولید و تجهیزات کارخانه های ایزوگام مشاهده می شود و شما می توانید اطلاعات لازم برای مشخصات فنی هر یک از انواع ایزوگام نوع BOF و BPP را به راحتی دریافت کنید.

ایزوگام نوع BOF

تفاوت ایزوگام BOF و BPP

ایزوگام پلیمری از قیر خالص پالایشگاهی تولید می شود که به قیر ۷۰-۶۰ مشهور است و مقاومت و کیفیت و کشش بسیار بالایی دارد و مواد تشکیل دهنده چنین ایزوگامی تقریبا مانند همان ایزوگام نوع BOF است. همان طور که یادآوریم شدیم میزان کیفیت و مقاومت ایزوگام پلیمری در برابر سرما و گرما بسیاز زیادتر است. قیر دمیده دارای درجه نرمی ۵۰ است. در بیشتر موارد ثبت سفارشات برای تولید انواع ایزوگام نوع BOF از قبل مورد بررسی قرار می گیرد و طبق درخواست مصرف کننده ایزوگام استاندارد بر اساس استانداردهای لازم تولید می شود.

ایزوگام نوع BOF

نصب ایزوگام نوع BOF

در هنگام تولید ایزوگام نوع BOF نکاتی رعایت می شود که میزان مقاومت را بیشتر می کند و افزایش کیفیت خواص فیزیکی مانند نرمی و میزان نفوذناپذیری سبب می شود که ایزوگام تولید شده کیفیت بالاتری پیدا کند. نصب ایزوگام نوع BOF در محل هایی مانند انبارها، تونل ها، گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها و استخر و پشت بام ها مرسوم است و کاربرد بالایی دارد. تنوع تولید و امکان تولید انواع محصولات سبب می شود که مصرف کننده حق انتخاب بیشتر در هنگام سفارش خرید ایزوگام داشته باشد.

انتخاب ایزوگام مرغوب

در هنگام سفارش خرید انواع ایزوگام از جمله ایزوگام نوع BOF باید نکاتی را مورد برسی و دقت قرار داد. ایزوگام مرغوب باید دارای لیبل تولید محصول با تاریخ انقضاء و برند استاندارد را داشته باشد و در ضمن باید ایزوگام بتواند در برابر خم شدگی مقاومت لازم را داشته باشد که نتیجه آن مقاومت بالای ایزوگام در برابر سرما و گرما خواهد بود. توصیه کارشناسان این است که بهترین و باکیفیت ترین ایزوگام نوع BOF توسط تاجران و شرکت ها سفارش و به قیمت درب کارخانه خریداری شود. ایزوگام نوع BOF و یا حتی ایزوگام پلیمری مورد نیاز و مصرفی را می توانید به صورت قراردادهای بلند مدت و کوتاه مدت ثبت سفارش نمایید.