مشخصات ایزوگام استاندارد

مشخصات ایزوگام استاندارد چیست و از چه راه هایی می توان از مشخصات ایزوگام استاندارد آگاه شد؟ روش های تهیه و تشخیص ایزوگام درجه یک کدام است؟
در حال حاضر شاید بتوان گفت بسیاری از مردم اطلاعات تخصصی و ویژه ای در زمینه ی ایزوگام نداشته و نمی توانند در هنگام خرید ایزوگام بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته و یا ایزوگام مرغوب را از ایزوگام نامرغوب تشخیص دهند و به همین دلیل نیز اکثر کارشناسان توصیه می کنند قبل از خرید ایزوگام در حجم کم و برای نیاز خود ابتدا مطالب و اطلاعات تخصصی را از کارشناسان و یا منابع خبری معتبر جویا شده و سپس اقدامات لازم برای خرید ایزوگام مورد نیاز خود کرد.

مشخصات ایزوگام استاندارد

مشخصات ایزوگام استاندارد چیست

صادرات و صدور محصول داخلی به هر کشوری میتواند نتیجه قدرت نفوذ تلقی شود، حتی امروزه کشورهایی هستند که کارخانجات تولیدی خود را در کشور دیگری با کارگران و متخصصین همان کشور مقصد راه اندازی می کنند. دلیل این امر فقط می تواند این باشد که قیمت محصول تولیدی را تا جایی که امکان دارد تنزل داده و بقا در بازار رقابتی امروزه را شاهد باشند و تولیدات محصولات در انطباق کامل با استاندارد همان کشور صورت گیرد. از جمله این کشورها میتوان به چین، ژاپن، آمریکا، انگلیس را نام برد.
با توجه به تفاوت استاندارد هر کشور با دیگران، در زمینه محصولات ورودی به کشور، تنها کسانی می توانند اقدام به صادرات نمایند که هم کیفیت محصول خود را تا استاندارد کشور مقصد افزایش داده و هم توان بازار یابی و بازار سازی قدرت مندی را در کشور مقصد ایجاد کرده باشد.
خوشبختانه صادر کنندگان قدیمی توانسته اند بازارهایی را در خارج از کشور باز نمایند و با ارائه بهترین محصولات نامی نیک از خود بجا بگذارند و کیفیت نام محصولات ایرانی را به همه جهان بقبولانند.
البته شایان ذکر است تعداد برندهای حال حاضر و تولید کننده های ایزوگام ایرانی که توانسته اند جایی برای خود در بازار های دیگر کشورها باز نمایند کم نیستند و این مهم صورت نگرفته مگر با ارائه بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت که توان رقابت با محصولات مشابه خارجی را داشته باشند.
با توجه با اینکه کشور ما دارای منابع بسیار ارزشمندی، از جمله نفت و مشتقات آن که برای تولید ایزوگام لازم است میباشد، هزینه تولید به حداقل میرسد و همچنین ارزان بودن نیروی کار در کشور هم مزید بر علت شده و مجموعه اینها دست به دست هم داده و توان رقابت را در بازار های رقابتی به نفع تولید کنندگان کشورمان رقم زده است.
یکی از مناطقی که توانسته نام خود را در محافل بین المللی پر آوازه نگه دارد قطب صنعتی منطقه دلیجان است که با وجود بیش از دویست کارخانه تولید ایزوگام گوی سبقت از دیگران را ربوده و توانسته نام خود را پر آوازه نماید.

استاندارد سازی ایزوگام برای استفاده در پروژه های عمرانی

در یک پروژه پلسازی بنا به سفارش مهندس مجری ایزوگامی تولید شده که از ضخامت کمتر از ۳ میلیمتر برخوردار بوده است. شاید تعجب کنید از مصرف ایزوگام برای پلسازی، اما قابل ذکر است که این ایزوگام در مرحله ای به اجرا درمیآید که کار بتن ریزی عرشه پل به اتمام رسیده است و در مرحله بعد میبایست لایه ای برای حائل بین آسفالت و بتن پل ایجاد شود تا بتوان در نهایت تردد بدون مشکل روی پل انجام گیرد.
باید اذعان کرد که نقش اصلی ایزوگام در این مقوله همان نقش عایق بودن است. به این دلیل که طی سالیان آتی و پس از افتتاح پل و انجام تردد روی آن شاهد ترکهای طولی و عرضی بسیار بواسطه گرم و سرد شدن و ناهمگونی ضریب حرارتی بتن و آسفالت پدید میاید که در نهایت منجر به نفوذ آبهای حاصل از بارندگی های فصلی به بتن میشود.
با عنایت به اینکه بتن جذب کننده آب میباشد ممکن است باعث آسیب دیدگی پل و نفوذ آب به لایه های زیرین باشد، به این ترتیب و با نفوذ آب به بتن، میلگردهای آن سولفاته و در انتها عمر مفید آن کاهش خواهد یافت.
مشاهده میگردد در همه حال کیفیت و استاندارد سازی و نحوه انجام کار همیشه و در همه حال در کنار هم برای اجرای پروژه های ساختمانی و عمرانی هستند. بدون کیفیت همیشه دوباره کاری و ترمیم را به دنبال دارد، دور ریخت سرمایه و کاهش عمر مفید بنا در مراحل بعدی است. بنظر میرسد با توجه به کیفیت و استاندارد و ارائه محصولی با حداکثر کیفیت حتی صرفه جویی در سرمایه طی مدت بهره برداری نیز میشود. بنابراین همیشه توصیه میگردد بیشتر هزینه کنید و جنس با کیفیت خریداری کنید و ملاحظه نمایید که چطور در دراز مدت اضافه پرداختی شما جبران خواهد شد.
توجه به این نکته لازم است که استاندارد در هر تولید و محصول با دریافت کد محصول پایان نمیگیرد و نظارت مستمر روی تولیدات است که به آن ارزش میدهد. در کارخانجات تولیدی کنترل کیفیت صورت میگیرد و در تولیدات لحاظ میشود، اما سازمان استاندارد وظیفه خود را در حمایت از مصرف کننده دارد و در کنترل تولیدات نظارت خود را اعمال میکند.

مشخصات ایزوگام استاندارد

عمر مفید ایزوگام در گرو استفاده از قیر استاندارد است

اصلی ترین ماده در تولید ایزوگام قیر است. قیر می تواند بصورت پالایشگاهی و یا تحت فرایند خاص و هوادهی با درجه حرارت بالا به مازوت و خارج کردن مواد اضافی از جمله آب و هیدروکربن موجود در مازوت تولید شود. قیر بصورت طبیعی وجود دارد و یا در کوره های پالایشگاه ها هم میتواند تولید شود.
صرف نظر از خالص بودن و یا وجود ناخالصی در قیر، ماندگاری آن و بقا و دوام قیر می تواند تا دهها سال باشد. قیر و تغییرات آن نمی تواند عامل کوتاهی عمر مفید ایزوگام باشد مگر اینکه کار نصب مغایر با استاندارد لازم باشد.
پلی استر و تیشو که به نوعی از مواد پتروشیمی و بر پایه مواد اولیه پتروشیمی محسوب می شود ، تولید آن بر پایه مشتقات نفتی و طی فرایند پیچیده ای به گونه ای شکل می گیرد که می تواند بصورت رول و در اندازه های مختلف تولید و برای مصارف خاص کاربرد داشته باشد.
بحث اصلی در این گونه مواد که عضو خانواده بزرگ پلاستیک ها هم می توان آنها را محسوب کرد، در طبیعت و در فضای باز و تحت شرایط گوناگون آب و هوائی تا ۴۰۰ سال دوام پیدا می کند و تجزیه شدن آن قرن ها طول می کشد. وجود ضایعات پلاستیکی در طبیعت می تواند محیط زیست را تخریب و باعث آلودگی های بیشمار دیگری هم باشد. این دو لایه و در ترکیب با قیر به هنگام تولید ایزوگام و برای تشکیل یک لایه منسجم و یکنواخت پایه اصلی در تولید ایزوگام می باشد. ایزوگام استاندارد و دارای شناسه تولید میتواند به راحتی تا دهها سال مورد استفاده قرارگیرد و به کارکرد آن خدشه ای وارد نشود. توصیه همیشگی آن است که در انتخاب ایزوگام دقت کنید و مشاوره تخصصی را قبل از خرید انجام دهید.

مشخصات فنی ایزوگام 
طولمتر

۰٫۰۵ ± 10

 10

Length

عرضسانتی متر

۱± 100

۱۰۰

width

ضخامتمیلی متر

۰٫۲ ± ۴

۴mm

Thickness

وزنکیلوگرم برمترمربع

۰٫۲  ± 4.1

kg/m2 4.1

weight

مقاومت در برابر سرمادرجه سانتیگراد

صفر

۰۰

Resistance against coldness

مقاومت در برابر گرمادرجه سانتیگراد

۱۲۰+

۱۲۰ 0+

Resistance against heat ا

نقطه اشتعالدرجه سانتیگراد

۲۵۰

۲۵۰ 0

Fire

مقاومت کشش درنقطه

 

 

ماکزیمم نیرو (حداقل)

کیلوگرم/۵ سانتیمتر

 

کیلوگرم /۵ سانتیمتر

طولی ۴۰

 

عرضی ۳۰

LONGITUDINAL 40 Kg/5CM

 

TRANSVERSE 30 Kg /5CM

Tensile strength of

 

Max.load

نوع مخلوط اشباع کنندهقیر اصلاح شده با پلیمر

polymer bitumin

Saturating mixture
نوع بسترپلی استر سوزنی نبافته + تیشو (الیاف شیشه) نخدار

(Polyester + cotton tissues (fiberglass

Type of bed
وجه داخلیپودر معدنی یا فیلم پلی اتین یا روکش آلومینیوم

Mineral power of polyethylene
film

Liner surface
وجه خارجیفیلم پلی اتین

Polyethylene film

 

Outer surface

سازمان ملی استاندارد

در خرید جزئی و یا عمده ایزوگام باید استاندارد بودن این محصول دقت کرد که در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با مشخصات ایزوگام خوب ارائه کنیم. ایزوگام استاندارد از قیر پلیمری ۶۰/۷۰ تهیه شده و در تولید آن بهترین لایه پلی استری و تیشو بکار رفته است که تمامی این موارد در میزان طول عمر ایزوگام استاندارد تاثیر گذار می باشد و معمولا مشخصات فنی دقیق ایزوگام استاندارد توسط سازمان ملی استاندارد ملی ایران و سازمان های استاندارد اروپا مشخص می شود.

مشخصات ایزوگام استاندارد

تمامی این موارد فوق که گفته شد از مشخصات یک ایزوگام استاندارد می باشد که مشخصات کامل آن ها را می توان از در سایت سازمان ملی استاندارد ایران نیز مشاهده کرد و با دانستن کامل مشخصات ایزوگام استاندارد می توان در هنگام خرید عملکرد خوبی را داشت.
مشاوران و کارشناسان شرکت ایزوگام هیرمان می توانند مشخصات انواع ایزوگام استاندارد را به صورت کامل و دقیق را به مشتریان و خریداران عمده ارائه کنند.
ایزوگام پلیمری استحکام و قدرت چسبندگی بالایی دارد.